Korzystamy z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.
OK
Domofon IP w domu jednorodzinnym – poradnik inwestora

Domofon IP w domu jednorodzinnym – poradnik inwestora

Domofon IP w domu jednorodzinnym – poradnik inwestora

 

Czy w domach jednorodzinnych jest sens stosować domofony IP?

Tak, szczególnie wtedy gdy budujemy instalację domu inteligentnego opartą np. o system Fibaro, a także wtedy, gdy posiadamy instalację teletechniczną opartą na sieci LAN.

Domofony IP są sporo droższe niż te analogowe i cyfrowe, ale jeśli w domu jest wykonane nowoczesne okablowanie sieciowe wtedy ogólne koszty i funkcjonalność przemawia za domofonami IP.

Dlaczego mając siec IP w domu lepiej jest instalować domofony IP?

Mając sieć IP, podciągniętą do bramki, nie musimy budować dodatkowej instalacji domofonowej. Nawet, jeśli nie mamy okablowania teletechnicznego, wystarczy tylko prąd przy bramce, bo stosunkowo prosto jest wykonać instalację w oparciu o transmisję ethernetową w instalacji elektrycznej.

Domofon podłączamy jako jedno z urządzeń sieciowych. Trzeba pamiętać, że w domofonach IP funkcje tzw. „unifonu” spełnia monitor dotykowy, komputer, smartfon lub telefon VoIP.

Czy wykupienie usługi VoIP jest konieczne do używania domofonu IP?

Nie, domofony IP funkcjonują bez tej usługi. Wykupienie VoIP w prosty sposób rozszerza możliwości i pozwala na oglądanie obrazu z domofonu IP, rozmowę i ewentualne otworzenie drzwi z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfonu, jednak realizacja tej funkcjonalności jest możliwa innymi metodami.  Jest to bardzo pożyteczne np. w przypadku domów letniskowych, czy dłuższych wyjazdów z domu.

 

wideodomofon ip

Czy można wykorzystywać smartfon, do współdziałania z instalacją domofonową, nie  mając wykupionej usługi VoIP?

Będąc w zasięgu domowej sieci możemy mieć wymienione wyżej funkcjonalności bez usługi VoIP.

Czy tylko telefony IP mogą służyć jako terminale do domofonów IP?

Telefony VoIP są jednym z możliwych terminali, ale współpracować mogą:  dedykowane monitory, komputery, tablety, smartfony a obraz można wyświetlać na nowoczesnych telewizorach.

Jakie inne korzyści daje domofon?

Przede wszystkim możliwa jest integracja z systemem zabezpieczenia domu. Kamera z videdomofonu IP może być wtedy jedną z kamer CCTV IP. Korzystając z oprogramowania CCTV IP spełniającego standardy ONVIF (np darmowe oprogramowanie Hikvision) możemy wykorzystać wszelkie możliwości zdalnego nadzoru (zapis obrazu, detekcja ruchu, wysłanie email z obrazem).

Dodany 2014-04-26 Home, Domofony IP 15152

Archiwum

KAtegorie

Szukaj na blogu

Ostatnio oglądane

Brak produktów
Porównaj 0